آجرفشاری ملایر قم کنگاور

از گذشته تا کنون در شهرهایی همچون ملایر، قم، کنگاور و غیره آجر فشاری در چرخه ی تولید قرار گرفته است. این محصول در دیر باز به روش سنتی تولید می شد و با پیشرفت علم و صنعت با به کارگیری دستگاه های پیشرفته تولید می شود. در ساختمان سازی یک بخش سفت‌کاری داریم یک نازک‌کاری در سفت‌کاری که جزء اصلی ساختمان است آجر کاربردهای زیادی دارد بستگی دارد که در چه قسمتی از ساختمان قرار باشد از آجر استفاده شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آجرفشاری ملایر قم کنگاور

آجرفشاری ملایر

به دلیل بالا بودن مقاومت این نوع آجر بیشتر در پی ساختمان استفاده می‌شود و فونداسیون ساختمان  و جذب آب بالایی که دارد به همین دلیل چسبندگی زیادی با ملات سیمان ایجاد می‌کند همان‌طور که عنوان شد آجر فشاری جزء مصالح اصلی ساختمان است که در ملایر نیز فرآیند تولید این آجر انجام می‌شود در ملایر فرآیند تولید آجر هیچ فرقی با یکدیگر کارگاه های تولیدی ندارند فقط بستگی به نوع خاک یا همان خشت و خاک رس به کار رفته ‌همراه آب است و به کیفیت جداسازی و فرآیند تولید آن برمی‌گردد که در تقسیم‌بندی انواع آجر از درجه یک تا درجه سه می‌باشد که بسته به نوع خاک رسی که در فرآیند تولید خاک استفاده می شود و زمان پخت آجر کیفیت آجر متفاوت می‌باشد.

در درجه یک و درجه دو با توجه به نوع خاک رس که در آن استفاده می‌شود و زمان پخت و میزان جذب آب پایین‌تری  که دارد و باعث کیفیت بالاتر و شکنندگی پایین‌تری این نوع آجر شده است  و در دیوارهای بیرونی یا پی ساختمان بیشتر کاربرد دارد ولی در درجه سه با توجه به این‌ که خاک رسی که در آن استفاده می‌شود کیفیت زیادی ندارد و زمان پخت کوتاه‌تری دارد پس مقاومت آن کمتر است و جذب آب آن بیشتر می باشد و بیشتر در دیوارهای داخلی ساختمان استفاده می شود.

در فرآیند تولید آجر عوامل زیادی بر کیفیت آن تاثیر دارند از جمله این عوامل می‌توان به روش خشک شدن و نوع فرآوری خاک، مدت ‌زمانی که آجر خشک می‌شود تاثیر دارد در آجر فشاری معمولاً خاک رس رو ابتدا پاک‌سازی می‌کنند سنگ و کلوخهای بزرگش رو می‌شکنند وقتی‌ که خاک آماده برای تبدیل به گل شدند و میزان آب آن متغیر می باشد ولی در تولید آجرهای ماشینی میزان آب معمولاً سی درصد از وزن خاک هست وقتی‌ که خشت آماده شد بعد از قالب‌گیری اجازه می‌دهند در فضای آزاد خشک شود وقتی‌ که خشک شد با قرار دادن در کوره های گرد و در دمای هشتصد تا هزار و دویست درجه آجر پخته می شود.

پخت از یک الی هفت روز زمان می‌برد برای پخت آجر و این مطلب که هرچقدر پخت آجر طولانی‌تر باشد روی مقاومت آن بسیار تاثیر گذار هست در آجرهای ماشینی در فرایند ایجاد خشت و قالب‌گیری بسیار متفاوت هست در روش ماشینی بعد از تهیه خشت قبل از قالب گیری خشت تولید شده در داخل دستگاه ریخته می‌شود که هوای بین خشت گرفته شود و آجری یک دست تولید می شود و معمولاً آجرهایی که به روش ماشینی تولید می شود نسبت به آجرهای فشاری مقاومت خیلی کمی تری دارند.

آجرهای سفالی با هشت سوراخ یا ده سوراخ اشاره کرده که در آجرهای سفالی هشت سوراخ معمولاً در دیوارهای که باربر یا در اصطلاح حمال هستند استفاده می‌شود ده سوراخ معمولاً در قسمتی از ساختمان استفاده می‌شود که قرار است میل‌گرد از آن  عبور کند برای مقاوم سازی  در برابر زلزله انجام می شود.

ما انواع مختلف آجر داریم ازجمله آجرهای قزاقی یا لعابی یا آجرهای دکوراتیو، آجرهای دکوراتیو یا قزاقی بیشتر در دکور ساختمان و طراحی داخلی که می‌خواهند با سبک سنتی آماده شوند استفاده می‌شود.

آجرهای لعابی در سفره‌خانه‌ها در نمای ساختمان استفاده می شود از آجرهای نمایی همانطور آن مشخص است در نمای ساختمان استفاده می شود و دارای خاصیت ضدآب هستند و در برابر عوامل فرسایشی مقاومت بالایی دارند.

آجرفشاری ملایر

آجرفشاری قم

معمولاً در بیشتر شهرها کوره‌های آجرپزی به خصوص آجر فشاری زیادی در حاشیه شهر وجود دارد که زمان ورود و خروج از شهرها به چشم می خورد مثل شهر قم که یکی از شهرهایی است که در صنعت تولید آجر بسیار فعال می باشد.

در شهر قم تولید آجرهای فشاری بیشترین سهم تولید، مربوط به آجرهای فشاری می‌باشد که ظرفیت تولید بیشتر از ظرفیت مصرف استانی است و به سایر استانها نیز صادر می‌شود ممکن است این ذهنیت ایجاد شود که با ورود آجرهای جدید دیگر استفاده از آجرهای فشاری منسوخ شده است ولی میزان تقاضا برای خرید این آجر نشان‌دهنده مزایای زیاد این آجر می‌باشد که یکی از این مزایا مقاومت در برابر گرما و سرما و رطوبت شدید هیچ محدودیت مصرف ندارد به‌ خصوص در مناطقی که رطوبت آب‌وهوای آن بالاست مقاومت خیلی بالایی این آجر دلیل انتخاب آن می باشد.

آجر فشاری معمولاً در پی ساختمان و در دیوارهایی که دیوارهای باربر هستند استفاده می‌شود و دلیل این نوع استفاده و این انتخاب در این می‌باشد که از مقاومت زیادی برخوردارند و آجرهایی که از مقاومت زیادی برخوردار هستند در دیوارها و قسمتی از ساختمان که نیاز به این می‌باشد که مقاومت بالایی داشته باشد استفاده می‌شود. آجر فشاری دارای خصوصیات زیادی است ازجمله این‌ که طول عمر زیادی دارد و دارای قابلیت بازیابی از مصالح را دارد، وزن هر عدد آجر دو کیلو هست از مقاومت خیلی بالایی بر خوردار است و تعداد آجر در هر تن بین پانصد عدد می‌ باشد.

آجرفشاری قم

آجرفشاری کنگاور

یکی از مناطقی که قدمت تاریخی در تولید آجر فشاری دارد شهر کنگاور است که در یکی از شهرستانهای استان‌ کرمانشاه می باشد و کارگاه‌های آجر فشاری نیز در این شهرستان قرار دارد و به قدمت این شهرستان و تولید آجر می‌توان با توجه به آثار باستانی موجود در شهرستان اشاره کرد.

آثار تاریخی کنگاور نشان‌دهنده قدمت بالای تولید آجر در این شهرستان دارد مانند معبد آناهیتا که یکی از آثار باستانی معروف شهرستان کنگاور است و با توجه به زلزله‌ های زیادی که در این استان بوده‌ است و مقدار زیادی از این آثار از بین ‌رفته است ولی جزء اولین آثار تاریخی به ثبت رسیده‌ است معبد آناهیتا می باشد.

در قدیم از آجر فشاری در ساخت بناهای داخلی و دیوارهای حمال، طاقهای ضربی، گره چینی و تیغه چینی مورد استفاده قرار می گرفته است و در بناهای تاریخی اکثراً در ساخت داخلی از آجرهای فشاری استفاده‌ می شده و در نمای ساختمانها از آجرهای قزاقی کاربرد داشته است که مقداری کوچک‌تر و نما و جلوه زیبایی به ساختمان می داده و در رنگهای قرمز و زرد موجود می‌باشد.

اجر فشاری کنگاور

برای خرید غیر حضوری این محصول در کمترین زمان و بهترین قیمت تیم ما آماده ارائه خدمات غیر حضوری به شما می باشد. جهت ارتباط با مشاوران ما و دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فروش محصولات با تکمیل فرمهای موجود در سایت در کوتاهترین زمان مشاوران ما با شما ارتباط برقرار می کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما